Дијета за дојиље: све на полицама

Цонтент:

  • Дијета за дојиље: одобрена храна
  • Дијета за дојиље: таблица забрањене хране
  • Производи који промовишу лактацију
  • Оброци за дојиље: приближан мени за дан

Дијета за дојиље: одобрена храна

Током девет месеци рађања, будућа мајка надгледа њену исхрану. Покушава да једе више здраве хране која садржи витамине и минерале. Када се беба роди, исхрана за дојиље се мења. Она постаје строжа. Одређени број производа који су дозвољени раније током периода дојења (посебно у првим мјесецима) сада су непожељни за јело. Пробавни систем новорођенчета је веома осјетљив на многе производе и ако дојиља неће правилно јести бесане ноћи, она и беба ће бити зајамчена. Бебе ће патити од колика, повећаног гаса и алергија. Да би то спречила, мама треба да прати строгу дијету. Али не узимајте све буквално и једите само хељду и воду. Превише строга дијета је штетна и за обоје, јер Мајка и беба треба да добију највише витамина и хранљивих материја.

Пет основних правил за храњење дојне мајке:

  • Исхрана треба да буде уравнотежена: не ослањајте се на два или три одобрена производа и остало оставите без надзора. Дијета мајке која доји треба да садржи и протеине, и масти, и угљене хидрате и витамине.
  • Треба да једете 6 пута дневно.мале порције (доручак, други доручак, ручак, поподневни снацк, вечера, касна вечера).
  • Не заборавите пити пуно воде (2 литре дневно).Промовише производњу млијека.Чај се не рачуна, само уклања течност из тела.
    Не бојте се да вам буде боље (прво, мајка која доји треба много калорија да би произвела млеко, друго, мени мајке за дојење не садржи висококалоричну храну, која омогућава добијање додатних килограматри сата дневно може се сматрати добром вјежбом).
  • Препоручује се да се сјетите осјећаја пропорције.Прекомерна потрошња чак и одобрених производа може негативно утицати на бебу.На пример, сви знају да мајке које доје могу јести зелене јабуке, али то не значи да се могу јести у килограмима.Претјерана конзумација јабука код бебе такође може узроковати надутост.Једите све по мало и не ослањајте се ни на један производ.

Дакле, које намирнице укључује исхрана дојиље?Условно се могу поделити у групе.

Група И : угљикохидрати (каша и пари);

Група ИИ : масти и протеини (месо и риба, млечни производи, масло).

А сада више о дозвољеној храни у исхрани мајке која доји.

  • Месо и перад

За време храњења, препоручује се да се једе говедина, телетина, зец, бело пилеће месо, ћуретина.Такође је модерно пробати свињско месо, али не нужно леан, на пари и не више од 200грама дневно.

  • Рибе

Омиљена црвена риба, као што је лосос, лосос, пастрмка, мора да се одрекне.Мајке за храњење треба да садрже само белу мршаву рибу: бакалар, смуђ, ослић, шаран, полук и смуђ.Исто тако, прилично укусна риба.Генерално, риба је врло користан производ за дојиље због садржаја тако битних за бебу, посебно у првим мјесецима живота, витамина Д. Рибу треба јести најмање једном тједно (оптимално једном тједно).

  • Јаја

Могу се јести, али у ограниченим количинама (не више од једном дневно итри пута недељно).Дозвољени облик кувања - кајгана и кувано тврдо кувано.

  • Уље

Женама којима је потребна нега треба масти биљног и животињског порекла.Млада мајка треба да поједе 20-30 грама маслаца и 30-40 грама маслине, кукуруза или сунцокрета дневно.

  • Млечни производи

Ова група производа карактерише висок садржај протеина и калцијума, који су неопходни за здрав раст и правилан развојбабиДијета дојиље мора нужно укључивати ниско-масни свјежи сир, рјаженку, кисело врхње 5-9% масти, кефир (с опрезом).Млечни производи помажу у побољшању варења и мајке и бебе.Постоји мало ограничење.Упркос свим предностима ових производа, кефир и риазхенка можете пити више од једног литра дневно.

  • Хлеб

Бели и црни хлеб, хлеб и све врсте пецива за јелоне препоручује се. Боље је купити хлеб који се пече од интегралног брашна, хлеба од мекиња, раженог хлеба или хлеба. Ито се не може ослонити на њега како би избегао надимање детета.

  • Касхи

Житарице садрже велике количине влакана и свакако су корисне. Најкорисније житарице од пшенице и хељде. Могућа је и каша и пиринач, али будите опрезни и пратите реакцију пробавног система дјетета на њих.

У првим мјесецима живота бебе, боље је не јести друго воће него зелене јабуке (без коре). Посебно пажљиво морате бити са воћем и бобицама црвене боје, врло су алергични. Када беба одрасте, можете покушати да поједете један или пола воћа (са списка забрањених) на дан и пратите реакцију. О поврћу. Такође избегавајте црвено поврће. Дијета дојиље може укључивати крумпир, тиквице, мркву, бундеве у печеном или куваном облику. Такође је дозвољено да се карфиол и брокула поједе, али и даље прати први пут тако да нема отицања стомака.

  • Цоокиес

Неки пекарски производи се могу јести, али њихова листа је веома ограничена. Готово сви производи од креме, маслаца, лиснатог и колача од тестенине су на "црвеној" листи. Дијета дојиље може укључивати колачиће "Мариа", сушење "Баби", крекере без грожђица, крекер без масноћа. Све то наравно у ограниченим количинама.

  • Свеетс

Евоза љубитеље слатког је мала радост.У малим количинама, ако се након употребе ових производа не прати алергијска реакција код бебе, мајке могу јести марсхмаллов, марсхмаллов и мармеладу.Али боље је ограничити потрошњу шећера у првом месецу и сачекати да се беба мало појача.


Како правилно јести?

Ујутро се препоручује да се једу теже пробављиве намирнице: месо, риба, живина, житарице.У вечерњим сатима корисна је храна која садржи калцијум (нпр. Сир или рјаженка), јерКалцијум се боље апсорбује у нашем телу ноћу.На вечери можете јести храну биљног поријекла (поврће и воће).

Дијета за дојиље: стол са забрањеном храном

  • Лук, бели лук, зачинске зачине

Зачини, лук и бели лук могу да утичу на укус млека.Ако је ваша беба немирна, ограничите ову храну.Лук и чешњак за јело је дозвољено, али у ограниченим количинама.Боље је да се ови производи топлотно третирају, тј.у саставу неких јела.

  • Храна која изазива ферментацију

Ова листа намирница најчешће укључује бијели купус, наш омиљени краставац и парадајз, наравно, грожђе и махунарке (грашак, лећа)и грах).Мама једе ове намирнице које касније могу утицати на бебу, драматично повећати производњу гаса.У принципу, морате бити изузетно опрезни са свим сировим поврћем и воћем, али са горе наведеним посебно.

  • Цело кравље млеко

Више смо пута чули да је пијење крављег млијека за вријеме храњења, додајући га чају врло корисно.Али, нажалост, то није увијек случај.Новорођенчад је често алергична на кравље млеко.Будите пажљиви са овим производом.Боље је јести млечне производе: риазхенка или бифидок.Кефир и грудва су контроверзни производи.Изгледа да су млечни, али састав снега садржи много шећера, а кефир понекад може изазвати надимање.

  • Пржена храна

У исхрани за дојиље под најстрожијом забраном пржене хране.Садрже пуно масти, канцерогених материја, мало хранљивих материја и изузетно слабо пробављено.Похована храна је веома тешка.Чак ни дозвољена храна не треба конзумирати пржена.Оброци за дојиље треба да садрже храну која се кува или кува у пару.Ово се посебно односи на први месец живота бебе.Тада можете полако покушати кухати у пећници.Довољно је укусно и није толико штетно као пржење у посуди у уљу.Запамтите да је пржена тешка храна забрањена.

  • Кафа, какао и јак чај

Все то вклучени кофеин.Они негативно утичу на кардиоваскуларни и нервни систем бебе.Дете ће бити немирно, и заправо му је потребан здрав сан за правилан раст и развој.Из пића можете попити биљне чајеве или рооибосе.Ако заиста желите шољицу кафе, можете је пити на сопствени ризик и ризик, али поштујући три правила: пити ујутро, кафуу малим количинама и одмах након храњења детета.

  • Сугар
Претјерана конзумација шећера за дојиље је неприхватљива, тако да ће слатки зуби морати да се опскрбљују снагом воље и мало пате. Ако заиста желите слатко, онда једите дозвољене слаткише иу врло ограниченим количинама. Његова укупна количина не треба да прелази 50 грама дневно.

Табела са забрањеном храном за дојиље

Исхрана мајке која доји треба да буде хипоалергена. Већи број производа које користимо у свакодневном животу су најјачи алергени и могу изазвати осип, црвенило, љуштење коже и чак пробавне сметње код малог детета. Које врсте производа треба да избегавају мајке које доје у њиховој исхрани?

Таблица забраненних хранителеј дла хипоалергенически прехране

Храна алергена

1. На првом мјесту је кравље млијеко. Често изазива најјаче алергијске реакције код беба;

2. Кавијар всех врст риба;

3. Плодови мора и масне црвене рибе сматрају се алергијским;

4. Такође се не препоручује мајкама које доје да једу печурке (било да су пржене или куване);

5. Чоколада, карамела и какао су такође забрањени;

Мед може изазвати озбиљне алергије код новорођенчета;

7. Орашасти плодови и семена. Упркос чињеници да орашасти плодови доприносе повећању лактације, они су високо алергични производ;

8. Помаранче,лимун, мандарине, грапефруитс и други агруми;

9. Јагоде: малине, вицториа, јагоде и сви десерти са њима.

10. Различите конзервиране намирнице и кисели краставци;

11. Димљени производи и зачински зачини;

12. Алергени су сви производи са вештачким бојама, укусима и конзервансима.

Средни алергени производи(то значи, ако дете има алергију, онда количина ових алергијапроизводи треба да буду ограничени)

1. Масти за месо и месо;

2. Говедина и димљено месо;

3. Пекарски производи из пшеничног брашна и житарица;

4. Црвено и наранџасто воће и поврће.

Ако је беба алергична, исхрана дојиље треба да буде ограничена на ферментисане млечне производе, зобену кашу, хељдину или јечмену кашу, кромпир (претходно натопљену водом да се уклони вишак скроба), тиквице и друго поврће бијеле и зелене боје, мршава свињетина, зец, ћуретина и бијела риба, такођер можете јести рижу у ограниченим количинама.Таква хипоалергена дијета се препоручује да мајке задрже у првом или два месеца живота бебе, а такође и ако касније развије алергијску реакцију или проблеме са варењем.

Производи који доприносе повећању лактације

Поред дозвољених корисних производа, препоручује се укључивање производа који повећавају лактацију у храни мајке која доји.Уосталом, врло често постоје ситуацијекада млада мајка нема довољно млека да нахрани бебу.Може бити неколико разлога за то, као и рјешења овог проблема, може их бити неколико.Један од начина за повећање лактације може бити дијета за дојиље са додатком посебне хране.
  • Чај од коморача и аниса

Одличан природни лек који побољшава дојење до 30%.Ови чајеви су довољни да пију два пута дневно, можете их купити у готово свакој апотеци.Штавише, чај од аниса такође повољно утиче на пробавни систем бебе и смањује вероватноћу колика.

  • Ферментисани млечни производи

Кефир, рјаженка, природни јогурт се препоручује пити 500-600 милилитара дневно.Такође користан сир са павлаком.Важна ствар!Садржај масти у овим производима треба да буде низак.Препоручује се да се изаберу млечни производи средње масноће, јерБез масноћа није тако здраво, а храна са високим удјелом масти може узроковати проблеме са пробавом код бебе.За пијење ферментисаних млечних производа, оптимални садржај масти је до 2,5%, за свјежи сир и павлаку - 9%.

  • Хељда

Каша од хељде је користан производ у сваком смислу.Потпуно је хипоалергена, побољшава варење, садржи витамине и елементе у траговима.Мајка која је дојила хељда је такође корисна јер помаже да се повећа количина млека, поготово ако му додате маслац.

  • Месо

Мајка која доји мора да једе месо, што јенезаменљив извор протеина. Такође има повољан ефекат на лактацију.

  • Орах

Скоро сви знају да су ораси добар стимуланс за производњу млијека. Али треба напоменути да су орашасти плодови високо алергични производ. Чак и ако беба није алергична на орахе, онда их не злоупотребљавајте. За добру лактацију, довољно је јести само један или два ораха дневно.

  • Сухе кајсије

Ако приметите да је ваша беба алергична на кравље млеко, онда је можете заменити сувим кајсијама. Богат је калцијумом, али га треба мало појести да не би пореметили пробавни процес код детета.

Оброци за дојиље: индикативни мени за дан

Како мајка треба да једе тако да и она и беба добију све потребне хранљиве материје и да нема болове у стомаку.

"Два доручка су боља од једне." Ово је прво златно правило исхране за дојиље. Током ноћи, тело рециклира све залихе, ау првој половини дана нема проблема са млеком, треба да једете добру храну одмах од јутра одмах после бебе.

  • Фирст бреакфаст

у 6-7 сати попијте чашу рјаженке, кефира, јогурта или млека (ако нисте алергични на њега). Као додатни извор угљених хидрата, можете јести колаче "Мариа" или сушити.

  • Други доручак

око 9 сати ујутро, морате да једете ближе. На пример, поједите тањир зобене каше, сендвич (хлеб са мекињама + маслац + сир) и чај.

  • Ручак

запамтите да храњење дојиље треба да буде високо калорично и да садржи месо.Ручак почињемо са лаганом салатом од шаргарепе, можете са сувим кајсијама, онда једемо супу.Препоручују се немасна пилећа супа, рибља чорба, кисели краставац на говеђој јухи и друга лагана јела.Други је савршена хељда са куваним белим месом живине.Чај се може заменити соком од бруснице ако није алергичан.

  • Теа тиме

можете јести воће (јабука или крушка), јогурт без адитива и колачића.

  • Вечера

запамтите да вечера мајке која доји треба да буде лака и корисна.Једемо поврће или печурке од кромпира, тиквица, брокула и карфиола.ЗатоКалцијум се боље апсорбује ноћу, а онда је за вечером корисно јести сир са павлаком.Зато је боље измијенити: једног дана јести поврће, друго - свјежи крављи сир или скуте.

  • Касна вечера

као ужина за добро варење ноћу, препоручује се да се попије чаша рјаженке.

Ово је оквирни мени за тај дан.Запамтите да исхрана дојиље треба да буде уравнотежена и безбедна за бебу.Али чак и из ограничене листе производа, можете доћи до укусних јела:

  • поврће,
  • брокула омлет,пуњене тиквице или зелене паприке са павлаком, ]
  • бакалар, печен под "крзненим капутом" од сира, павлаке и копра,
  • говеђи строганофф,
  • хељда у трговцу,
  • печење са кромпиром и зецом, 189]
  • куглице од мљевеног меса у кремастом обликусос, итд.

Једите укусно, задовољавајуће и здраво!