Медитеранска дијета: саставите јеловник

Медитеранска дијета се заснива на формирању одређене врсте хране. Главна дијета: поврће, воће, зачинско биље, маслиново уље, орашасти плодови, крух од житарица, риба, месо, перад, јогурт, сир, можете чак и сушити вино и слаткише, али у ограниченим количинама.

Цонтент:

  • Медитеранска дијета: мени здраве хране
  • Медитеранска прехрана: храна која се мора искључити
  • Медитеранска дијета: стол са производима
  • Медитеранска дијета: ефикасна за мршављење
  • Медитеранска дијета: ко се не препоручује
  • Медитеранска дијета: рецепти за укусна и здрава јела
У ствари, исхрана је прави приступ исхрани. Поред тога, препоручује се физичка активност. Важно је напоменути да је за разлику од експресне дијете, чија злоупотреба често негативно утиче на наше здравље, медитеранска дијета, напротив, веома корисна за наше тијело. Дијета ове дијете садржи све витамине и минерале који су нам потребни. То је врста хране која доприноси комплексном побољшању организма и смањује ризик од развоја кардиоваскуларних, па чак и канцерогених болести. Затим ће принципи медитеранске прехране детаљније описати: које намирнице можете јести и које су на попису забрањених.

Медитеранска исхрана: здрава храна

Ваш дневни мени треба да садржи 60% угљених хидрата, 30% масти и 10% протеина. Сјетите се да се здраве масти налазе у маслиновом уљу, тзвОМЕГА масне киселине. Протеини које наше тело добија када једемо месо, рибу и махунарке. Угљени хидрати су, пре свега, житарице (житарице, тестенине и хлеб, пожељно са мекињама). Озбиљна ограничења у храни Медитеранска прехрана није добродошла, напротив, потребна вам је свеобухватна уравнотежена исхрана.

А медитеранско-прехранбени мени треба структурирати на сљедећи начин:

Богати доручак треба да се састоји углавном од хране богате угљеним хидратима. За ручак је пожељно јести поврће, опет, угљикохидратну храну и, наравно, месо, рибу, богате протеинима. Вечера треба да буде лагана (поврће и млечни производи). Индикативни мени:

  • Медитеранска дијета доручак: зобена каша, пиринач, просо или хељдина каша, богата угљикохидратима и влакнима.
  • Медитерранеан Диет Сецонд Бреакфаст: Фруит
  • Ручак медитеранске исхране: печени бакалар у капи од сира са прилогом од поврћа и чашом вина.
  • Медитеранска закуска: орешки
  • Вечера за медитеранску прехрану: Салата од авокада, парадајза, сира и морских плодова са комадом хлеба од житарица
  • Касно вече медитеранска дијета: јогурт са свежим бобицама и 1-2 ком. кекси од зобене каше.

Приближно према овој шеми, јеловник медитеранске прехране се припрема за недељу дана. Према правилима медитеранске прехране свакодневно је потребно ослонити се на поврће. Кухано или сировоније битно. Важно је да их поједете више од једног килограма. Звучи на први поглед мало превише, али у ствари се испоставило да није много, јер медитеранска дијета препоручује јести 5-6 пута дневно. Ие између главног оброка треба да буду лагани оброци, на пример, салате од свежег поврћа. Чувена грчка салата сматра се класичном верзијом здравог и укусног ужина у медитеранској исхрани.

Што се тиче поврћа дозвољеног у медитеранској прехрани. Ово је омиљено од свих, кромпира (али не много), шаргарепе и свих врста купуса, паприке, тиквица и патлиџана, бундеве, кукуруза и, наравно, парадајза. Обиље зеленила је такођер добродошло. Не заборавите своје омиљене маслине на медитеранској обали. И они могу и треба да се једу. У менију медитеранске прехране треба укључити житарице и махунарке (грах, грашак, грах, итд.)

Што се тиче поподневне ужине. Између ручка и вечере можете попити воће. Направите укусну и једноставну воћну салату са природним јогуртом, на пример. У свакој исхрани и препорукама за правилну уравнотежену исхрану, посебна пажња се посвећује води. У медитеранској исхрани морате пити воду најмање 1,5-2 литре дневно. Вода је чиста, негазирана, без сокова, односно воде. Вода побољшава метаболичке процесе и чисти наше тело. Треба га пити између оброка како се не би протезао стомак. Обратите пажњу на такав производ одобрен у медитеранској исхрани као вино. У малим количинама, вино је чак и корисно, јер тостимулише метаболичке процесе у нашем телу. Дакле, једна чаша вина на вечери је савршено прихватљиво задовољство.

Медитеранска дијета: храна коју треба елиминирати

У медитеранској исхрани постоји много дозвољених намирница, али постоји низ забрањених. Као прво, искључујемо производе који садрже много шећера. Пециво од лиснатог теста, крем, кобасица и квашеног теста. Искључујемо димљене производе. Не пијемо пуно млеко, само медитерански производи и сир су дозвољени у медитеранској исхрани. Пажљиво прочитајте етикете и купујте само здраве производе: без палминог уља, трансгених засићених масти, конзерванса, вештачких боја и свих врста укуса. Перад и месо, као што је већ споменуто, медитеранска дијета допушта, али у ограниченим количинама и не превише масно.

Медитеранска дијета: храна Таблица

Зато медитеранска дијета не садржи строго регулисани мени, можете користити погодну табелу у којој су наведени дозвољени производи у пропорцији. Размислите о својој исхрани и пратите је сваки дан. На пример, у јутарњој каши; током дневних биљних варива, кромпира или шпагета са рибом или живином, као и свежом салатом од поврћа, поподневним воћем и салатом од поврћа (са сиром или живином), касна вечера може укључивати јогурт, кефир или рјаженку. Водите се столом и здравим разумом и успећете.

Медитеранска дијета: ефикасност замршављење

Међутим, медитеранска дијета, као и све дијете, која се заснива на бесплатној исхрани, не даје брзе резултате за губитак тежине. Наравно, постепено ћете изгубити тежину. Међутим, несумњива предност медитеранске прехране је да ће ефекат трајати. Уосталом, медитеранска прехрана је пожељна за придржавање цијелог живота, требала би постати "здрава" навика. Губитак тежине ће се десити дуго времена: од шест месеци до годину дана. Али ефекат траје до краја живота. Ваша тежина неће скочити у плус, онда у минус као код експресних дијета, а здравствене бенефиције ће бити једноставно непроцењиве. Маслиново уље (есенцијални производ медитеранске исхране) садржи корисне масне киселине, као и витамин Е. Непрестано је доказано да доприносе ефикасном смањењу холестерола ("лошег"), те стога спречавају стварање плакова на зидовима крвних судова, чиме се избегава развој најозбиљније патологије нашег кардиоваскуларног система.

Поред тога, медитерански јеловник је богат влакнима, витаминима и свим неопходним минералима. Сви знамо од детињства да су житарице, поврће и воће корисни. Кисели млијечни производи помажу у чишћењу нашег тијела и јачању имунитета. Генерално, медитеранска исхрана, ако је проценимо на скали од пет тачака, заслужује највиши рејтинг. И да брзо постигнете жељени ефекат, тј. брзог мршављења, морате добити вишекорисне навике, наиме, и честе шетње на свежем ваздуху и редовне вежбе. А онда ћете успети да побољшате своје тело и брже изгубите тежину.

Медитеранска дијета: ко се не препоручује

Ако имате чир на желуцу, онда вам се не препоручује медитеранска дијета. Ова врста хране и исхране богате влакнима вам не одговара. Такође, дијета није погодна за мајке које доје и особе са алергијском реакцијом на морске плодове.

Медитеранска дијета: укусни и здрави рецепти

  • Медитеранска салата с авокадо и козици
Потребни су следећи производи: ½ кг шкампа, мали пакет парадајза од вишања, 1-2 зрела авокада, 2 слатке паприке или теглица кукуруза слатког конзерви, једног краставца средње величине и зелених. Рецепт за прелив салата: пола чаше природног (без адитива) јогурта, неколико кашичица јабучног сирћета, ½ чешњака чешњака, со и бибер по жељи.
  • Паста са козицама за медитеранску исхрану

Одлична опција за укусну тестенину која се кува брзо и лако. Неопходни производи: шпагети (паста), шкампи или морски коктел (1/2 кг), 300 мл тешке креме, лук лук (2 комада), 2 чешњака чешњака, со и бибер, мушкатни орашчић, свеж босиљак за украшавање јела, а главни производ медитеранске прехране је маслиново уље. Припрема тестенина је врло једноставна. Прво, ситно сецкани лук и бели лук пржите у уљу са зачинима, а затим додајтеврхње, и последње али не мање важно, морска храна, која се кува за само 5 минута. Друго, помешајте сос са претходно куваном пастом. Пре сервирања јело је украшено лишћем босиљка.

Постоји много рецепата за ово јело, али ћемо се фокусирати на најзанимљивије. Биће вам потребни следећи производи: филе од бакалара (велики комад), тиквице (1 ком.), Парадајз (3 ком.), Црвени лук (2 ком.), Велике црне маслине без коштице (15-20 ком.), Наравно, маслине уље, со и зачини. За сос: сок од лимуна (1 кашика), маслиново уље (3 кашике), бели лук (1 каранфилић), сенф Дијон (1 кашика). Како кухати? Све поврће се реже велико, са маслинама и маслацем. Ширимо се на лим за печење, претходно науљен, зачинимо га зачинима. Да не би спалили посуду и било је погодно да је добијете тада, можете ставити фолију на лим за печење. Поврће пеците у рерни 20-30 минута. Науљајте маслиновим уљем, лагано трљајте со и бибер. Ставите га на поврће и пошаљите у пећницу још 10 минута. Ако је комад веома велик, онда, сходно томе, време се може благо повећати. Затим помешајте све састојке за сос (наведени су горе). Послуживање јела: прво идите на поврће које се сипа ½ дијела соса и поспите поврћем, а затим рибу пажљиво положите на врх и залијете остацима соса. Ово јело је савршено за ручак или вечеру ако сте на медитеранској исхрани.

Знајући основну листу производа, повезујући вашу машту и искуство, виМожете лако доћи до оригиналних јела медитеранске прехране и јеловника за тједан дана.

А Диуканова исхрана се такође сматра добром опцијом за уравнотежену исхрану.

Ако сте пробали ову дијету, оставите повратну информацију.Да ли ти се свидела?Да ли је било ефекта?